Twój smartfon zwalnia? Czas na aktualizację Androida!

jak zaktualizować androida

Aktualizacje systemu operacyjnego Android są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa i optymalnej wydajności naszych smartfonów oraz tabletów. Nowe wersje Androida przynoszą poprawki błędów, łatki bezpieczeństwa i nowe, przydatne funkcje. Dlatego warto regularnie sprawdzać dostępność aktualizacji i je instalować.

Istnieją dwa główne typy aktualizacji oprogramowania dla urządzeń z Androidem:

Aktualizacje systemu operacyjnego

Te aktualizacje dostarczane są przez producenta urządzenia i zawierają poważne zmiany w samym systemie Android, takie jak nowe wersje czy poprawki bezpieczeństwa. Zwykle dostępne są co kilka miesięcy.

Aktualizacje systemu mogą przynieść zupełnie nowy wygląd interfejsu, nowe funkcje systemowe oraz optymalizację działania. Na przykład aktualizacja z Androida 9 Pie na Androida 10 przyniosła ciemny motyw, usprawniony tryb focusa, nowe gesty nawigacji i wiele innych zmian poprawiających komfort użytkowania.

Kolejna duża aktualizacja – Androida 11 – wprowadziła między innymi funkcję rejestrowania ekranu, lepsze wsparcie dla składanych ekranów i usprawnienia związane z łącznością 5G.

Android 12 koncentruje się natomiast na zapewnieniu większej prywatności użytkowników i ujednoliceniu wyglądu interfejsu Material You.

Android 13 wprowadza szereg ulepszeń w stosunku do Androida 12, stawiając nacisk na prywatność, bezpieczeństwo, personalizację i wydajność.

Android 14 stawia na bezpieczeństwo, oferując większą kontrolę nad prywatnością i ograniczając dostęp aplikacji do danych użytkownika. Nowe funkcje personalizacji i ułatwień dostępu, ulepszona łączność i obsługa satelitarna to główne różnice w stosunku do Androida 13.

Dlatego warto instalować aktualizacje systemu możliwie szybko po udostępnieniu, aby móc korzystać z nowości i usprawnień w Androidzie.

Aktualizacje aplikacji

Te aktualizacje publikowane są przez deweloperów poszczególnych aplikacji. Zawierają usprawnienia działania aplikacji, nowe funkcje oraz łatki bezpieczeństwa.

Na przykład ostatnia aktualizacja popularnego komunikatora WhatsApp wprowadziła możliwość przyspieszenia odtwarzania nagrań audio, funkcję wyszukiwania stickerów oraz poprawki stabilności.

Z kolei aktualizacja przeglądarki Chrome zoptymalizowała zużycie pamięci i energii, zwiększyła bezpieczeństwo pobieranych plików oraz dodała nowe funkcje związane z trybem incognito.

Aplikacja Spotify otrzymała ostatnio między innymi lepszą integrację z Asystentem Google, wygodniejsze przeglądanie biblioteki oraz poprawioną jakość strumieniowania muzyki.

Jak widać na tych przykładach, aktualizacje aplikacji pojawiają się częściej niż systemu i warto je systematycznie instalować, aby korzystać z najnowszych wersji programów.

Jak sprawdzić aktualną wersję Androida?

Aby sprawdzić, jaka wersja systemu Android jest obecnie zainstalowana na Twoim urządzeniu, wykonaj następujące kroki:

 1. Przejdź do Ustawień.
 2. Następnie wybierz dział System lub Informacje o telefonie.
 3. Znajdź opcję Wersja Androida.
 4. Zanotuj wyświetloną wersję, np. 7.1.2.

Możesz też przytrzymać palec na ikonie Ustawień na ekranie głównym – wyskakujące okienko podpowiedzi wyświetli aktualnie zainstalowaną wersję Androida.

Dzięki temu będziesz wiedzieć, z jakiej wersji korzystasz i do jakiej możesz zaktualizować.

Jak sprawdzić dostępność aktualizacji?

Aby dowiedzieć się, czy są dostępne jakieś aktualizacje dla Twojego urządzenia, wykonaj poniższe kroki:

 1. Wejdź w Ustawienia.
 2. Wybierz dział System lub Aktualizacja oprogramowania.
 3. Znajdź opcję Sprawdź aktualizacje lub Pobierz aktualizacje.
 4. Kliknij, aby wyszukać dostępne aktualizacje.
 5. Jeśli jakaś aktualizacja jest dostępna, zostanie wyświetlona wraz z opisem i rozmiarem pliku do pobrania.
 6. Kliknięcie Sprawdź aktualizacje spowoduje zainicjowanie wyszukiwania i pobrania dostępnych paczek aktualizacyjnych z serwerów producenta.
 7. Po pobraniu będzie można przystąpić do instalacji.

Możesz też sprawdzić dostępność aktualizacji bezpośrednio na stronie pomocy technicznej producenta Twojego smartfona lub tabletu. Często publikują tam informacje o najnowszych versyjach i modelach urządzeń, które otrzymały aktualizację.

Jak przygotować urządzenie do aktualizacji?

Aby uniknąć problemów, warto odpowiednio przygotować telefon lub tablet przed zainstalowaniem dużej aktualizacji systemu:

 • Podłącz urządzenie do źródła zasilania, najlepiej ładowarki. Upewnij się też, że używasz dedykowanej ładowarki producenta, a nie ładowarki innej firmy.
 • Upewnij się, że bateria jest wystarczająco naładowana. Zalecany poziom to co najmniej 50%, optymalnie 70-80%.
 • Wykonaj kopię zapasową najważniejszych danych, zdjęć, kontaktów itp. Możesz wykonać kopię zapasową w chmurze lub na komputerze, aby mieć backup w razie problemów.
 • Usuń niepotrzebne pliki i aplikacje, aby zwolnić miejsce na nową wersję systemu. Im więcej wolnego miejsca, tym lepiej.
 • Zamknij wszystkie działające aplikacje, najlepiej za pomocą funkcji Wyczyść wszystko dostępnej w menedżerze zadań.
 • Włącz tryb samolotowy, aby uniknąć przerwania aktualizacji przez połączenia lub wiadomości.

Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko problemów w trakcie instalacji aktualizacji. Warto poświęcić chwilę na przygotowanie urządzenia, aby cały proces przebiegł sprawnie i bezpiecznie.

Jak przeprowadzić aktualizację Androida?

Gdy sprawdzisz, że aktualizacja jest dostępna, możesz przystąpić do jej instalacji:

 1. Na ekranie aktualizacji wybierz opcję Pobierz i zainstaluj. Rozpocznie się pobieranie pliku aktualizacji z serwera producenta.
 2. W zależności od rozmiaru pliku i prędkości internetu może to potrwać od kilku minut do nawet kilkudziesięciu minut przy aktualizacji systemu liczącej ponad 1 GB.
 3. Po zakończeniu pobierania zostanie wyświetlony monit o instalację. Kliknij Zainstaluj.
 4. Uruchomi się Kreator aktualizacji, który poprowadzi Cię przez proces instalacji krok po kroku.
 5. Postępuj zgodnie z instrukcjami i komunikatami wyświetlanymi na ekranie. System informuje np. o optymalizowaniu aplikacji pod nową wersję Androida.
 6. Po zakończeniu instalacji urządzenie zostanie automatycznie zrestartowane w celu zastosowania zmian.
 7. Cały proces aktualizacji systemu może zająć od kilkunastu minut do nawet 1-2 godzin w przypadku dużego uaktualnienia wersji Android.
 8. Pod żadnym pozorem nie wyłączaj urządzenia w trakcie aktualizacji! Grozi to uszkodzeniem systemu.

Jak sprawdzić poprawność aktualizacji?

Po zrestartowaniu urządzenia po aktualizacji, upewnij się, że wszystko działa poprawnie:

 • Sprawdź ponownie wersję Androida, aby upewnić się, że faktycznie został zainstalowany nowy system.
 • Przetestuj działanie podstawowych funkcji – połączeń, wiadomości, przeglądarki internetowej.
 • Sprawdź poprawność działania 1-2 kluczowych aplikacji, z których często korzystasz.
 • Zwróć uwagę na zmiany interfejsu lub nowe opcje wynikające z aktualizacji. Porównaj wygląd ikon, menu itp.
 • Przeskanuj telefon programem antywirusowym w poszukiwaniu ewentualnych zagrożeń.
 • Monitoruj poziom naładowania baterii przez kilka godzin – w niektórych przypadkach po aktualizacji zużycie energii może być tymczasowo większe.
 • W razie problemów rozważ przywrócenie kopii zapasowej sprzed aktualizacji lub skontaktuj się z pomocą techniczną.
 • Pamiętaj też o zainstalowaniu aktualizacji najważniejszych aplikacji z Google Play, aby działały poprawnie z nową wersją systemu.

Regularne aktualizacje Androida pomogą Ci cieszyć się bezpiecznym i wydajnym smartfonem przez długie lata. Pozwalają korzystać z najnowszych funkcji i zabezpieczają przed zagrożeniami. Dlatego warto o nie dbać i instalować możliwie szybko po udostępnieniu. Proces aktualizacji jest w pełni bezpieczny, jeśli przeprowadzisz go zgodnie z powyższymi wskazówkami.