Realme to stosunkowo młoda, lecz niezwykle dynamicznie rozwijająca się marka smartfonów. Powstała ona w 2018 roku jako submarka chińskiego Oppo i początkowo skupiała się na rynku indyjskim. Jednak bardzo szybko sukces w Indiach pozwolił jej na ekspansję na inne rynki i obecnie Realme jest już globalnym graczem w branży mobile.
W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu, skąd wzięło się Realme, jaka jest historia i filozofia działania tej firmy oraz jak w tak krótkim czasie udało jej się zdobyć znaczącą pozycję na rynku smartfonów.
Początki – wyodrębnienie z Oppo
Realme zostało założone w 2018 roku przez Sky Li jako submarka chińskiego producenta smartfonów Oppo. Pierwsze modele takie jak Realme 1 czy Realme 2 powstawały przy ścisłej współpracy obu firm. Jednak już po roku Realme uniezależniło się i stało niezależnym producentem, który mimo to wciąż jest częścią rodziny BBK Electronics – właściciela m.in. takich marek jak Oppo, Vivo czy OnePlus.
Strategia Realme od samego początku była nastawiona na oferowanie smartfonów z wysokiej półki, wyposażonych w innowacyjne rozwiązania technologiczne, lecz w przystępnych cenach. Firma szybko zdobyła popularność w Indiach, będących rynkiem o ogromnym potencjale, na którym jest bardzo duże zapotrzebowanie na tanie, lecz zaawansowane technologicznie telefony.
Sukces Realme w Indiach wynikał z kilku kluczowych czynników. Po pierwsze, firma od samego początku stawiała na jakość i innowacje przy stosunkowo niskich cenach. Po drugie, modele Realme cechował atrakcyjny, młodzieżowy design, który przyciągał wielu młodych użytkowników. Po trzecie, marka prowadziła bardzo intensywny marketing w mediach społecznościowych i Internecie, docierając do szerokiego grona odbiorców.
Ekspansja w Indiach pozwoliła Realme szybko zdobyć kapitał i doświadczenie, które następnie wykorzystało przy wejściu na kolejne rynki Azji i Europy. Indie pozostają do dziś kluczowym obszarem działalności firmy.
Ekspansja na nowe rynki
Po sukcesie w Indiach, Realme zaczęło powoli wchodzić także na inne rynki Azji Południowo-Wschodniej takie jak Bangladesz, Indonezja czy Filipiny. W 2019 roku firma weszła również do Chin oraz na rynek europejski, w tym do Polski. Obecnie smartfony Realme można już kupić w ponad 40 krajach na całym świecie.
Firma dynamicznie się rozwija i z roku na rok zwiększa swoje udziały w globalnym rynku smartfonów. Dla przykładu, w 2019 roku udało jej się sprzedaż 25 milionów telefonów, co było ogromnym wzrostem w porównaniu do 4,5 miliona rok wcześniej. Tylko w Indiach, Realme awansowało w 2019 roku do czołowej piątki producentów z udziałem na poziomie 10% rynku.
Ekspansja Realme na nowe rynki wiązała się z pewnymi wyzwaniami. Firma musiała dopasować asortyment i ceny do realiów poszczególnych krajów, poznać lokalne zwyczaje konsumentów, zbudować rozpoznawalność marki oraz sieci dystrybucji. Niemniej Realme udowodniło, że potrafi odnaleźć się w nowych warunkach i szybko zdobyć udziały w rynku dzięki atrakcyjnej ofercie produktowej.
Filozofia marki
Realme od zawsze stawiało na oferowanie innowacyjnych technologii w relatywnie niskich cenach. Firma chce w ten sposób dotrzeć do jak najszerszego grona młodych użytkowników, którzy oczekują nowoczesnego sprzętu, ale nie chcą za niego przepłacać.
Hasłem przewodnim Realme jest „Dare to Leap”, co oznacza śmiałe dążenie do bycia pionierem i liderem technologicznym. Firma aktywnie angażuje się w sponsoring esportu, który także kojarzy jej się z młodym, dynamicznym duchem.
Marka Realme kładzie bardzo duży nacisk na wizerunek młodej, śmiałej i innowacyjnej firmy. Jej smartfony mają nietuzinkowy, jaskrawy design, który przyciąga wzrok. Sama marka jest kojarzona z dynamizmem i nowoczesnością. Hasło „Dare to Leap” odzwierciedla ethos dążenia do bycia liderem technologicznym.
W portfolio produktów Realme znajdziemy głównie smartfony z niższej-średniej półki cenowej. Dominują modele wyposażone w zaawansowane procesory, duże wyświetlacze o wysokiej częstotliwości odświeżania obrazu oraz szybkie ładowanie. Realme chce też być liderem we wdrażaniu najnowszych technologii, stąd bardzo szybko wprowadza do swoich telefonów m.in. łączność 5G.
Najpopularniejsze modele
Do najpopularniejszych modeli Realme na rynku indyjskim zaliczają się:
- Realme C3 – podstawowy model z 2020 roku wyposażony w duży ekran 6,5″ oraz potrójny aparat z tyłu. Cena około 110 dolarów. Jest to przystępny cenowo telefon oferujący dobre parametry w tym segmencie.
- Realme 6 – średniopółkowiec z ekranem 6,5″ o częstotliwości 90 Hz oraz 4 aparatami z tyłu. Wyróżnia go bardzo szybkie ładowanie 30W. Cena około 160 dolarów. To jeden z najlepiej wycenionych telefonów ze średniej półki.
- Realme X50 5G – jeden z pierwszych realme z modemem 5G, wyposażony w 6,57 calowy ekran 120 Hz oraz poczwórny aparat 64 Mpx. Cena około 300 dolarów. Model ten pokazuje ambicje Realme do bycia pionierem technologii 5G.
W Polsce do najchętniej kupowanych modeli należą:
- Realme 7 Pro – średniopółkowy telefon z 6,4″ ekranem AMOLED, 4 aparatami i szybkim ładowaniem 65W. Cena około 850 zł. Cieszy się popularnością dzięki dobrej relacji ceny do jakości.
- Realme X50 5G – wyposażony w modem 5G, ekran 120 Hz i poczwórny aparat. Cena około 1200 zł. Jeden z najtańszych smartfonów 5G na rynku.
Realme oferuje szeroki wachlarz modeli od podstawowych po zaawansowane. We wszystkich segmentach stara się konkurować atrakcyjnym stosunkiem ceny do możliwości technicznych. Dzięki temu zyskuje popularność wśród bardzo zróżnicowanych grup odbiorców.
Akcesoria i urządzenia AIoT
Oprócz smartfonów, Realme oferuje też bogaty asortyment akcesoriów dodatkowych takich jak słuchawki, smartwatche, głośniki i power banki. Są to zazwyczaj produkty o dobrej jakości w konkurencyjnych cenach.
Realme rozwija także ofertę produktów z kategorii AIoT obejmującą m.in. inteligentne żarówki, kamery i przenośne głośniki. Firma widzi duży potencjał w tym segmencie rynku i chce aktywnie brać udział w rozwoju technologii smart home.
Produkty AIoT od Realme cechują się prostotą obsługi, atrakcyjnym designem i oczywiście przystępnymi cenami. Realme dąży do stworzenia ekosystemu wzajemnie kompatybilnych urządzeń, które zapewnią użytkownikom wygodę i funkcjonalność w domu. Jest to zgodne z globalnymi trendami, w których coraz większą rolę odgrywają inteligentne gadżety podłączone do internetu.
Działalność charytatywna
Poza działalnością biznesową, Realme angażuje się także w inicjatywy charytatywne i społeczne. W Indiach firma współpracuje z organizacjami takimi jak Teach for India, by wspierać edukację dzieci z ubogich rodzin. Realme przekazało również darowizny pieniężne na walkę z pandemią COVID-19.
Te działania są elementem społecznej odpowiedzialności Realme i pozytywnego wizerunku firmy na rynkach, na których działa. Pokazują, że marka nie jest zorientowana tylko na zysk, ale także na wsparcie lokalnych społeczności. Buduje to zaufanie klientów i sympatię wobec firmy.
Plany na przyszłość
Realme nie zwalnia tempa i ma ambitne plany na przyszłość. Firma zapowiedziała premierę wielu nowych modeli smartfonów wyposażonych w łączność 5G. Ma też rozbudowywać ofertę urządzeń AIoT, by zapewnić klientom kompletny inteligentny ekosystem.
Priorytetem Realme na najbliższe lata jest umocnienie pozycji w Indiach, Europie i Azji Południowo-Wschodniej. Jednocześnie marka będzie wkraczać na nowe rynki w Afryce i Ameryce Łacińskiej. Firma zamierza także otwierać więcej własnych sklepów, by wzmocnić kontakt z klientami.
Biorąc pod uwagę dynamikę rozwoju Realme w ostatnich latach, można się spodziewać, że marka będzie w dalszym ciągu zwiększać swoją sprzedaż i udziały w globalnym rynku smartfonów. Stały dopływ nowych modeli w połączeniu z ekspansją na nowe rynki pozwoli firmie utrzymać imponujące tempo wzrostu.
Realme to niezwykle dynamicznie rosnąca marka, która w zaledwie 3 lata od debiutu zdołała przebić się do czołówki producentów smartfonów zarówno w Indiach, jak i na wielu innych rynkach. Dzięki kombinacji innowacyjnych technologii i relatywnie niskich cen, firma zdobyła rzesze zwolenników wśród młodych użytkowników. Brand nie spoczywa jednak na laurach i ma w swoim DNA ciągłą chęć bycia liderem technologicznym. Dlatego z pewnością marka jeszcze nie raz zaskoczy konsumentów nowymi, odważnymi produktami, które podbiją rynek mobilny i AIoT. Przyszłość Realme rysuje się więc w jasnych barwach.