Jak odzyskać usunięte wiadomości z messengera na Android (Facebook, Instagram, chat)

Jak odzyskać usunięte wiadomości z messengera na Android (Facebook, Instagram, chat)

Kto z nas nie pożałował wysłanej wiadomości? Czasem w gorączce chwili wypłynie z nas coś, czego później żałujemy. W takich momentach wybawieniem jest opcja „usuń dla mnie”, dzięki której możemy wymazać wysłaną wiadomość. Nasz rozmówca nie zobaczy już tego, co napisaliśmy. Czy na pewno? Okazuje się, że usunięte wiadomości wcale nie znikają na zawsze. Jest sposób, by je odzyskać!

Dlaczego ludzie chcą przeczytać usunięte wiadomości? Czasami, aby zaspokoić ciekawość, a innym razem po to, żeby uzyskać dowody na pewne kwestie z rozmów na czacie. Niniejszy artykuł zdradzi, jak podejrzeć zatarte ślady konwersacji w popularnym messengerze na Androida. Trzymajcie się mocno, drodzy czytelnicy, bo wejdziemy w zakamarki aplikacji, o których istnieniu mało kto wie!

Jak działa usuwanie wiadomości w Messengerze Facebook

Aby odczytać usunięte wiadomości na messengerze, trzeba najpierw poznać mechanizm usuwania wiadomości w Messengerze. Kiedy klikamy „usuń dla mnie”, wiadomość nie znika całkowicie. Na czacie wiadomość zostaje jedynie ukryta lub zasłonięta. Mimo usunięcia na czacie, wiadomość wciąż pozostaje w pamięci aplikacji i na serwerach firmy Meta.

Tak naprawdę wiadomość jest usunięta tylko lokalnie – z widoku naszego rozmówcy na czacie. Dla nas wiadomość na czacie nadal istnieje, tylko że jest niewidoczna. Tę sytuację możemy porównać do zakrycia kartki papieru na pulpicie. Słowa nadal są zapisane pod spodem, tylko przykryte inną kartką. Podobne działanie ma miejsce na czacie – messenger jedynie ukrywa treść wiadomości, zamiast całkowicie ją usunąć. Dzięki temu możliwe jest jej późniejsze odkrycie.

Czasem jednak, gdy od wysłania wiadomości upłynęło dużo czasu, zostaje ona usunięta nieodwracalnie. Dzieje się tak po kilku dniach lub tygodniach, zależnie od ustawień aplikacji. Dlatego im szybciej się zabierzemy za odzyskanie skasowanych słów, tym lepiej.

Usunięte wiadomości z messengera – Odzyskiwanie usuniętych wiadomości na Androidzie

Jak więc podejrzeć zniknięte słowa na Androida? Są trzy główne sposoby.

1. Użycie aplikacji do odzyskiwania danych

Istnieją programy jak na przykład DiskDigger, które potrafią wydobyć skasowane pliki i wiadomości z pamięci telefonu. Działają one na zasadzie głębokiego skanowania urządzenia w poszukiwaniu śladów usuniętych danych. Wymagają jednak roota, czyli pełnego dostępu do systemu Android. Bez tego nie będą w stanie dotrzeć do zapisanych w pamięci wiadomości.

Oto lista kilku polecanych aplikacji do odzyskiwania danych:

  • DiskDigger
  • Dumpster
  • Recuva
  • Undelete 360

Każda z nich ma swoje zalety i wady. DiskDigger jest prosty w obsłudze, ale wolny. Dumpster szybki, ale wymaga logowania. Recuva skanuje bardzo dokładnie, ale nie zawsze odnajduje wiadomości. Undelete 360 z kolei świetnie radzi sobie z SMSami, ale kiepsko z aplikacjami.

2. Zmodyfikowane wersje Messengera

Istnieją też zmodyfikowane wersje popularnego komunikatora, które pozwalają na odzyskiwanie wiadomości. Na przykład GB Messenger dodaje opcję pokazania usuniętych smsów. Wymaga to jednak zainstalowania aplikacji z nieznanego źródła, co może być ryzykowne dla bezpieczeństwa telefonu.

Oto kilka alternatywnych messengerów z funkcją przywracania wiadomości:

  • GB Messenger
  • Messenger Plus
  • Sans Messenger

Podobnie jak dedykowane aplikacje do odzyskiwania danych, każdy z nich ma wady i zalety. GB Messenger jest stabilny, ale ma mało opcji. Messenger Plus pozwala dostosować wygląd, ale potrafi crashe. Sans Messenger świetnie radzi sobie z wiadomościami, ale obniża wydajność telefonu.

3. Ręczne wydobywanie danych

Możliwe jest też ręczne wydobycie informacji z plików aplikacji. Wymaga to jednak zaawansowanej wiedzy programistycznej. Trzeba ściągnąć kopię zapasową Messengera, a następnie za pomocą narzędzi do dekompilacji zajrzeć do jej kodu źródłowego. W ten sposób da się dotrzeć do bazy danych, w której zapisane są wiadomości.

Aby ręcznie odzyskać skasowane wiadomości, należy:

  1. Pobrać archiwum konwersacji z Messengera.
  2. Zdekompilować pliki aplikacji przy pomocy narzędzi takich jak Apktool czy JD-GUI.
  3. Odszukać bazę danych msgstore.db.
  4. Przejrzeć jej zawartość w poszukiwaniu interesujących nas informacji.
  5. Wyodrębnić zbędne dane.

Wymaga to jednak sporej wiedzy z zakresu programowania Android, decompilacji i analizy baz danych. Dla przeciętnego użytkownika będzie to zbyt skomplikowane.

Odczytanie usuniętych wiadomości: Ograniczenia i trudności

Należy jednak pamiętać, że nie zawsze uda się w ten sposób odzyskać skasowane wiadomości. Im starsze i im bardziej zaszyfrowane (np. E2E), tym mniejsza szansa na sukces. Dodatkowo wiele zależy od samego telefonu – jego wieku, ilości pamięci, wersji systemu.

Co więcej, metody takie jak modyfikacje aplikacji czy ręczna dekompilacja mogą być skomplikowane dla przeciętnego użytkownika. Wymagają zaawansowanej wiedzy i dostępu do uprawnień developerów. Dla wielu osób prościej będzie po prostu spytać nadawcę, co napisał, niż stosować hacki.

Oto kilka czynników, które mogą utrudnić odzyskanie usuniętych rozmów:

  • Stary model telefonu z małą ilością pamięci
  • Aktualizacja systemu Android do nowszej wersji
  • Szyfrowanie end-to-end utrudniające dostęp do danych
  • Minął zbyt długi czas od skasowania wiadomości
  • Rozmówca korzysta z innego komunikatora niż Messenger

Warto pamiętać, że im więcej czasu upłynęło od usunięcia wiadomości, tym trudniej będzie ją odzyskać. Dlatego jeśli zależy nam na konkretnej rozmowie, trzeba działać szybko.

Jak widać, choć nie jest to proste, możliwe jest odzyskanie usuniętych wiadomości z Messengera na Androida. Wymaga to jednak albo specjalnych aplikacji, albo zaawansowanej wiedzy programistycznej. Zwykły użytkownik raczej nie powinien sam odważać się na takie eksperymenty, bo może tylko narobić sobie problemów. Jeśli jednak zależy Ci na przywróceniu skasowanych rozmów, możesz oddać telefon w ręce specjalisty. Choć pełnego sukcesu nie gwarantuje, istnieje szansa, że uda mu się wydobyć przynajmniej część znikniętych bezcennych słów. Tylko pamiętaj, by w przyszłości dwukrotnie zastanowić się przed wysłaniem czegoś, czego możesz pożałować!