Jak włączyć Google street view

Jak włączyć Google street view

Google Street View to nieocenione narzędzie, które pozwala wirtualnie zwiedzać ulice i miejsca na całym świecie. Dzięki panoramicznym widokom 360 stopni można poczuć się jakby się tam naprawdę było. Włączenie Street View jest bardzo proste, wystarczy kilka kliknięć w Google Maps lub wyszukiwarce Google.

Jak uruchomić Street View w Google Maps

Google Maps to obecnie najpopularniejsza mapa świata z ogromną ilością dodatkowych funkcji. Jedną z nich jest właśnie Street View, czyli możliwość obejrzenia widoków 360 stopni z poziomu ulicy. Aby ją uruchomić wystarczy:

1. Wejść na stronę Google Maps. Można to zrobić na komputerze stacjonarnym, laptopie, tablecie lub smartfonie z systemem Android lub iOS. Google Maps jest dostępne w przeglądarce internetowej oraz jako aplikacja mobilna.

2. Kliknąć w ikonę człowieka (pegmana) w prawym dolnym rogu mapy. Znajduje się tam zestaw dodatkowych narzędzi i opcji, w tym właśnie Street View. Pegman to swoista maskotka i avatar reprezentujący użytkownika w trybie Street View.

jak włączyć google street view

3. Z listy rozwijanej wybrać opcję „Wyświetl Street View”. Może ona nosić również nazwę „Pegman” lub „Wejdź w Street View”.

4. Kliknąć w dowolne miejsce na mapie, gdzie jest dostępny Street View. Najlepiej w okolicach ulic i chodników, tam zazwyczaj znajduje się najwięcej panoramicznych zdjęć.

Teraz można poruszać postacią pegmana w celu zwiedzania wybranej lokalizacji. Im bliżej ulicy tym lepsza jakość widoku. Pegmana przesuwa się trzymając lewy przycisk myszy lub stukając ekran na telefonie.

Google Maps pozwala na bardzo szczegółowe poruszanie się wzdłuż ulic, zmianę kierunku widoku o 360 stopni i cofanie się do poprzednich widoków. Można praktycznie wejść w każdy zaułek miasta i dokładnie pooglądać okolicę. Co ważne, Street View działa nie tylko dla głównych metropolii jak Warszawa, Kraków czy Wrocław, ale nawet najmniejszych miejscowości i wiosek. Dla wielu obszarów wiejskich jest to jedyne źródło szczegółowych zdjęć miejscowości.

Czytaj też:  Google Maps testuje pokazywanie wejść do budynków

Street View w Google Maps daje też dodatkowe opcje zmiany widoku na bardziej pionowy (tzw. tryb Earth View) oraz wyświetlania nazw ulic i numerów budynków. Warto trochę poeksperymentować z ustawieniami, aby znaleźć najlepszy tryb zwiedzania.

Jak włączyć Street View w wyszukiwarce Google

Drugim bardzo prostym sposobem na uruchomienie Street View jest skorzystanie z wyszukiwarki Google. Wystarczy:

  1. Wpisać w wyszukiwarkę na google.pl adres lub nazwę interesującego nas miejsca, np. „Warszawa Centralny”.
  2. Jeśli Google Maps wyświetli miniaturkę Street View po prawej stronie wyników wyszukiwania, należy na nią kliknąć. Zazwyczaj pokazuje reprezentatywny fragment danej lokalizacji.
  3. Można też kliknąć przycisk „Street View” pod mapą po lewej stronie. Znajduje się w sekcji „Fotografie”, obok zwykłych zdjęć miejsca.
  4. Następnie poruszać się po lokalizacji za pomocą pegmana, tak jak w Google Maps. Obsługa jest identyczna.

Zaletą Street View w wyszukiwarce Google jest możliwość błyskawicznego przeniesienia się do interesującego punktu na mapie, zamiast ręcznego przeszukiwania całego obszaru. Wystarczy znać adres docelowy lub charakterystyczną nazwę miejsca. Bardzo pomocne przy planowaniu wycieczki czy spaceru po nieznanym mieście.

Jakie dodatkowe możliwości daje Google Street View

Street View to nie tylko zwykłe widoki ulic i chodników. Google w ciągu ostatnich kilkunastu lat mocno rozwinęło i ulepszyło tę funkcję, dodając szereg przydatnych opcji:

  • Widoki wnętrz – w wielu muzeach, restauracjach, sklepach, obiektach sportowych i innych budynkach można zobaczyć co jest w środku. Pozwala to lepiej zaplanować wizytę i sprawdzić czy dane miejsce jest warte odwiedzenia. Widoki wnętrz dodawane są za zgodą właścicieli.
  • Widoki historyczne – rewolucyjna funkcja Timeline pozwala cofnąć się w czasie i zobaczyć jak dane miejsce wyglądało nawet kilka lat temu. Można prześledzić zmiany w otoczeniu, budowę nowych budynków czy zmiany w infrastrukturze. Opcja jest dostępna tylko w wybranych lokalizacjach.
  • Tryb 3D – nowsze fragmenty Street View zostały zeskanowane w trzech wymiarach, dzięki czemu widoki są jeszcze bardziej realistyczne i immersyjne. Można „wejść” między budynki i rozglądać się wokół.
  • Informacje o obiektach – klikając na konkretny budynek, sklep czy atrakcję na mapie można wyświetlić dodatkowe szczegóły, zdjęcia, opinie i linki.