Jak ustawić domyślną przeglądarkę w Androidzie? Przewodnik krok po kroku

jak ustawić domyślną przeglądarkę android

Ustawienie domyślnej przeglądarki internetowej w systemie Android bywa wyzwaniem dla niedoświadczonych użytkowników. Poniższy przewodnik opisuje ten proces krok po kroku, od znalezienia odpowiednich ustawień po finalne potwierdzenie wyboru.

Krok 1 – odszukaj sekcję „Aplikacje” w ustawieniach

Aby rozpocząć, należy odnaleźć sekcję ustawień odpowiedzialną za konfigurację domyślnych programów. W tym celu przechodzimy do głównego menu Ustawienia telefonu, zazwyczaj dostępnego z szuflady aplikacji. Następnie wyszukujemy opcję „Aplikacje” lub „Aplikacje i powiadomienia” i wchodzimy w nią.

Krok 2 – znajdź ustawienia domyślnych aplikacji

Gdy jesteśmy już w sekcji Aplikacje, szukamy konkretnej podsekcji związanej z domyślnymi programami. W starszych wersjach Androida nosiła nazwę „Domyślne aplikacje”, zaś w nowszych jest to „Domyślne aplikacje do otwierania”. Wchodzimy w ten podrazdział.

Krok 3 – wybierz domyślną przeglądarkę

Teraz przyszedł czas, aby wybrać aplikację, która ma służyć jako domyślna przeglądarka. Widzimy tam pozycje takie jak „Przeglądarka” lub „Aplikacja do otwierania adresów WWW”. Klikamy w nią i wybieramy z listy interesującą nas aplikację, np. Google Chrome, Mozilla Firefox lub Opera.

Krok 4 – potwierdź wybór

Ostatni krok to zatwierdzenie dokonanego wyboru. System zapyta nas „Ustawić tę aplikację jako domyślną do otwierania linków?”, gdzie powinniśmy wybrać opcję „Tak” lub „OK”. W ten sposób wskazana przez nas przeglądarka zostanie ustawiona jako domyślna w Androidzie.

Jak ustawić domyślną przeglądarkę Chrome w Androidzie?

Krok 1 – Otwórz ustawienia Androida

Aby rozpocząć, otwórz aplikację Ustawienia w Androidzie. Możesz to zrobić klikając ikonę koła zębatego lub przechodząc do sekcji Ustawienia w szufladzie aplikacji.

Krok 2 – Przejdź do ustawień aplikacji

W ustawieniach Androida przewiń w dół i znajdź sekcję o nazwie „Aplikacje”. Kliknij w nią, aby przejść do szczegółowych ustawień aplikacji.

Krok 3 – Wybierz domyślne aplikacje

W ustawieniach aplikacji znajdź opcję „Domyślne aplikacje” lub podobną. Kliknij w nią, aby wybrać programy domyślne dla różnych akcji.

Krok 4 – Ustaw Chrome domyślną przeglądarką

Teraz z listy domyślnych aplikacji wybierz opcję przeglądarki internetowej. Z listy dostępnych przeglądarek wybierz Chrome, jeśli nie jest jeszcze ustawiony.

Krok 5 – Potwierdź wybór

Na koniec potwierdź wybór Chrome jako domyślnej przeglądarki. Od teraz przy otwieraniu linków czy wyszukiwaniu w sieci automatycznie uruchamiać się będzie Chrome.

Jak widać, choć na pierwszy rzut oka wydaje się to skomplikowane, tak naprawdę ustawienie domyślnej przeglądarki internetowej w Androidzie jest bardzo proste. Wystarczy przejść przez 4 opisane powyżej kroki i nasz wybór zostanie zapisany. Teraz przy otwieraniu linków zawsze uruchomi się domyślna przeglądarka!