Posiadanie smartfona to dziś standard. Każdy ma w kieszeni mały, elektroniczny przyjaciel, z którym spędza masę czasu. Jednak czasem pojawia się potrzeba ukrycia niektórych aplikacji przed wzrokiem innych. Dlaczego? Ze względów prywatności, bezpieczeństwa lub po prostu higieny psychicznej. Przekonajmy się, jak można ukryć aplikacje zarówno na Androidzie, jak i iOS.
Dlaczego warto ukrywać aplikacje? Ukrywanie aplikacji na smartfonie może mieć kilka powodów:
- Prywatność – każdy ma prawo do prywatności. Ukrycie pewnych aplikacji przed wzrokiem innych pozwala zachować prywatne sprawy tylko dla siebie. Na przykład aplikacje bankowe z dostępem do konta, aplikacje randkowe czy te związane ze zdrowiem mogą zawierać wrażliwe dane, których nie chcemy udostępniać innym.
- Bezpieczeństwo – ukrywając wrażliwe dane lub aplikacje z dostępem do kont bankowych chronimy się przed ich nieautoryzowanym wykorzystaniem przez inne osoby. Dzięki ukryciu takich aplikacji zmniejszamy ryzyko przypadkowego kliknięcia i np. przelania pieniędzy przez osobę korzystającą z naszego smartfona.
- Ograniczenie rozpraszania uwagi – ukrycie rozpraszających aplikacji, takich jak Facebook, Instagram, TikTok czy gry, pomoże się na nich nie skupiać i zwiększyć produktywność. Badania pokazują, że notyfikacje z tych aplikacji potrafią rozpraszać uwagę nawet na 40 minut! Ukrywając je na jakiś czas, możemy się skupić na pracy czy nauce.
- Kontrola rodzicielska – rodzice mogą ukrywać przed dziećmi aplikacje z nieodpowiednimi treściami lub ograniczać czas spędzany w mediach społecznościowych. Zamiast całkowitego zakazywania dostępu, lepiej ukryć takie aplikacje i stopniowo uczyć dziecko samokontroli w korzystaniu ze smartfona.
- Ukrycie niechcianych fabrycznych aplikacji – na wielu urządzeniach z Androidem są fabrycznie zainstalowane aplikacje, których użytkownik nie chce. Ich odinstalowanie bywa niemożliwe, więc alternatywą jest przynajmniej ukrycie ich.
- Porządkowanie ekranu głównego – ukrywanie mniej używanych aplikacji pozwala uporządkować ekran główny i szufladę, pozostawiając tylko często używane programy.
Ukrywanie aplikacji na Androidzie
Android oferuje kilka sposobów na ukrycie wybranych aplikacji. Oto najpopularniejsze z nich:
Ukrywanie w szufladzie aplikacji
Najprostszym sposobem jest przytrzymanie wybranej aplikacji i przeciągnięcie jej w dowolne miejsce na ekranie. Spowoduje to usunięcie jej z szuflady aplikacji. Tę metodę wybrać mogą osoby, które nie chcą całkowicie blokować dostępu do aplikacji, a jedynie ukryć ją przed przypadkowym kliknięciem.
Ukrywanie w ustawieniach Androida
Można też ukryć aplikacje bezpośrednio w ustawieniach Androida. Wystarczy wejść w Ustawienia > Aplikacje > Zobacz wszystkie aplikacje, wybrać aplikację do ukrycia i wyłączyć opcję „Pokaż w szufladzie aplikacji”. Ta metoda całkowicie usuwa aplikację z ekranu głównego i szuflady. Jest bardzo skuteczna, choć wymaga kilku kliknięć w ustawieniach.
Ukrywanie przez launchery i skórki
Wiele dostępnych na Androida launcherów i skórek systemowych ma wbudowane opcje ukrywania wybranych aplikacji. Popularnymi przykładami są Nova Launcher, Apex Launcher czy skórka MIUI. Wystarczy pobrać i zainstalować taką nakładkę, aby zyskać funkcję ukrywania aplikacji w kilku kliknięciach. Te rozwiązania są bardzo wygodne, bo pozwalają ukryć programy bez grzebania w ustawieniach.
Ukrywanie przez aplikacje blokujące
Istnieją też specjalne aplikacje służące do blokowania innych aplikacji – na przykład AppLock, Norton App Lock czy CM AppLock. Pozwalają one nie tylko ukryć wybrane aplikacje, ale również zablokować do nich dostęp kodem PIN, hasłem lub odciskiem palca. Dają więc większą kontrolę rodzicielską i bezpieczeństwo. Należy jednak uważać, by nie zablokować przypadkowo ważnych aplikacji.
Ukrywanie w trybie gościa
Niektóre smartfony z Androidem mają tryb gościa, który uruchamia drugi, oczyszczony system z dostępem tylko do wybranych aplikacji. Można w nim ukryć wybrane programy, a gdy ktoś poprosi o telefon, włączyć tryb gościa by miał dostęp tylko do zatwierdzonych przez nas aplikacji.
Ukrywanie folderami
Prostym sposobem ukrycia aplikacji jest też zgrupowanie ich w folder i schowanie tego folderu na jednym z dalszych ekranów głównych. Nie blokuje to dostępu do aplikacji, ale ukrywa je przed wzrokiem przypadkowych osób korzystających z telefonu.
Ukrywanie aplikacji na iOS
System iOS również daje kilka możliwości ukrycia wybranych programów:
Ukrywanie na ekranach głównych
Podobnie jak na Androidzie, można ukryć aplikację z ekranu głównego poprzez przytrzymanie jej i usunięcie z docka. Aplikacja dalej będzie dostępna w Bibliotece aplikacji, ale nie będzie widoczna na ekranie domowym.
Ukrywanie w Bibliotece aplikacji
Aby trwale ukryć aplikację, należy przejść do ustawień iOS, wybrać aplikację i włączyć opcję „Ukryj aplikację”. Spowoduje to całkowite schowanie jej z Biblioteki aplikacji. Jest to najskuteczniejsza metoda.
Ograniczanie dostępu do aplikacji
Rodzice na iOS mogą skorzystać z ustawień kontroli rodzicielskiej, by zablokować dostęp do wybranych aplikacji lub ograniczyć czas, jaki dziecko może na nich spędzić. Funkcja ta integruje się z ustawieniami ekranu czasu na iPhonie.
Należy wejść w Ustawienia > Ekran czasu > Kontrola rodzicielska i ustawić blokadę lub limity czasu dla wybranych aplikacji. Można też ustawić ogólny limit ekranu dziennego. Opcje kontroli rodzicielskiej działają niezależnie od ukrywania aplikacji i dodatkowo je wzmacniają.
Ukrywanie w widoku Dzisiaj
iOS 14 wprowadził nowy widok Dzisiaj, który pokazuje widgety i proponowane aplikacje. Można w nim ukryć wybrane programy, żeby nie pojawiały się w sugestiach ani widgetach. Robi się to poprzez dłuższe przytrzymanie ikony aplikacji i wybór „Ukryj w widoku Dzisiaj”.
Ukrywanie przez profil konfiguracyjny
Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą odwołać się do profili konfiguracyjnych, by zablokować dostęp do aplikacji. Wymaga to jednak dobrej znajomości systemu iOS i zgrania specjalnego profilu przez Xcode lub inne narzędzia dla developerów.
Zalety i wady ukrywania aplikacji
Ukrywanie aplikacji ma swoje dobre i złe strony:
Zalety:
- większa kontrola nad widocznością aplikacji
- ograniczenie rozpraszania uwagi
- możliwość ukrycia prywatnych aplikacji lub danych
- ułatwienie kontroli rodzicielskiej
- uporządkowanie ekranów smartfona
Wady:
- utrudniony dostęp do ukrytych aplikacji także dla użytkownika
- konieczność odkrywania aplikacji, gdy chcemy z niej skorzystać
- możliwość przypadkowego ukrycia ważnej aplikacji
- złożoność niektórych metod ukrywania
- ryzyko zapomnienia hasła/PINu blokującego aplikacje
Najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie złotego środka – ukryć tylko te aplikacje, które faktycznie chcemy schować przed wzrokiem innych lub samych siebie. Nie należy nadużywać funkcji ukrywania, bo może to prowadzić do frustracji związanej z ciągłym poszukiwaniem schowanych programów.
Ukrywanie aplikacji na smartfonach z Androidami i iOS jest bardzo proste. Wystarczy skorzystać z wbudowanych opcji w ustawieniach lub zewnętrznych aplikacji. Dają one szeroki wachlarz możliwości, aby schować wybrane programy przed ciekawskimi oczami. Jednak z tej mocy należy korzystać z głową i umiarem, nie przesadzając z ukrywaniem zbyt wielu aplikacji. Wówczas zachowamy równowagę pomiędzy prywatnością i wygodnym dostępem do ulubionych programów.