Jak nagrywać ekran na iPhone

jak nagrywać ekran na iphone

Nagrywanie ekranu na iPhone to umiejętność, która może okazać się niezwykle przydatna w erze cyfrowej. Czy to w celu stworzenia instruktażowego wideo, udokumentowania błędu w aplikacji czy po prostu pokazania znajomym ciekawej rozgrywki – nagranie z ekranu telefonu pozwala uchwycić ważne i zabawne momenty. W tym obszernym poradniku zdradzę Wam, drodzy czytelnicy, wszystkie sprytne sztuczki i techniki nagrywania ekranu na iPhone, dzięki którym staniecie się prawdziwymi mistrzami świata wirtualnego!

Nagrywanie obrazu z ekranu iPhone’a może być niezwykle pomocne w wielu sytuacjach. Oto kilka przykładów zastosowań:

 • Tworzenie tutoriali i instruktaży wideo – nagranie ekranu pozwala pokazać krok po kroku jak coś zrobić. Można w ten sposób np. nagrać poradnik obsługi nowej aplikacji, pokazanie jak przejść trudny poziom w grze, krok po kroku przedstawić wykonanie jakiejś czynności w programie.
 • Rejestrowanie błędów w aplikacjach – można łatwo udokumentować dziwne zachowanie programu i wysłać nagranie do supportu. Dobra dokumentacja ułatwi znalezienie przyczyny problemu.
 • Pokazywanie rozgrywki w grach – można się pochwalić znajomym niesamowitymi umiejętnościami w ulubionej grze mobilnej. Nagranie ekranu pozwoli im zobaczyć ten niesamowity finałowy poziom w Candy Crush!
 • Zapisywanie ważnych powiadomień – nagranie ekranu pozwala uchwycić powiadomienia, które znikają po chwili. Może to być ważna wiadomość, którą chcemy zachować lub promocja w sklepie, o której chcemy przypomnieć sobie później.
 • i wiele, wiele innych! Nagrywanie ekranu ma setki zastosowań, wykorzystywanych przez miliony użytkowników iPhone’ów na całym świecie.

Nagrywanie ekranu na iPhone nie wymaga żadnych dodatkowych aplikacji. System iOS ma wbudowaną funkcję nagrywania tego, co dzieje się na ekranie smartfona. Jednak istnieją też dodatkowe aplikacje ułatwiające ten proces. Zaraz wszystko dokładnie Wam wytłumaczę!

Czytaj też:  Jak udostępnić internet z iPhone na PC: 3 sposoby

Jak nagrywać ekran na iPhone bez dodatkowych aplikacji?

iOS ma wbudowaną funkcję nagrywania ekranu, z której można korzystać bez instalowania dodatkowego oprogramowania. Aby nagrać swój ekran na iPhone, wystarczy wykonać te kilka prostych kroków:

Krok 1 – Przejdź do Control Center

Aby rozpocząć nagrywanie, musisz najpierw otworzyć Control Center, czyli menu z dodatkowymi funkcjami systemu iOS. Możesz to zrobić na dwa sposoby w zależności od modelu iPhone’a:

 1. Przeciągnij palcem od górnej krawędzi ekranu w dół (na iPhone z Touch ID i Home Button)
 2. Przeciągnij palcem od prawego górnego rogu w dół (na iPhone z Face ID bez Home Button)

Control Center pojawi się wtedy w formie nakładki z przyciskami i suwakami różnych funkcji.

Krok 2 – Znajdź przycisk do nagrywania ekranu

W Control Center znajdź i naciśnij okrągły przycisk z symbolem kropki wewnątrz koła. Jest on umieszczony w sekcji z przyciskami multimediów, obok przycisków do odtwarzacza muzyki. Dotknij go, aby rozpocząć nagrywanie.

Krok 3 – Zacznij i zatrzymaj nagrywanie ekranu

Po naciśnięciu przycisku rozpocznie się nagrywanie tego, co dzieje się na Twoim ekranie. W górnym pasku statusu obok zegara pojawi się czerwona kropka sygnalizująca trwające nagranie. Aby zatrzymać nagrywanie, ponownie otwórz Control Center i dotknij czerwonej kropki. Możesz też dotknąć czerwonej kropki w pasku statusu.

Nagrywanie zatrzyma się i zostanie zapisane w pamięci telefonu.

Krok 4 – Znajdź i edytuj nagrania ekranu

Po zakończeniu nagrywania, nagrane klipy wideo trafiają do aplikacji Zdjęcia (Photos). Tam możesz je obejrzeć w sekcji Albumy > Nagrania ekranu. Twoje nagrania ekranu iPhone’a będą podzielone na osobne pliki wideo.

W Zdjęciach możesz odtwarzać nagrania, edytować je i dokonywać prostych poprawek. Możesz np. przyciąć początek i koniec filmu, dodać filtry, napisy i naklejki. Edytowane w ten sposób nagrania można potem udostępniać w mediach społecznościowych lub wysyłać znajomym. I to wszystko! Nagrywanie ekranu na iPhone bez żadnych dodatkowych aplikacji jest naprawdę proste. Teraz przejdźmy do omówienia programów ułatwiających ten proces.

Czytaj też:  Jak ściągnąć muzykę na iPhone: za darmo, z komputera

Jakie aplikacje do nagrywania ekranu na iPhone warto zainstalować?

Mimo że standardowa funkcja nagrywania ekranu w iOS działa całkiem nieźle, to jednak dodatkowe aplikacje oferują rozszerzone możliwości i ułatwienia. Oto lista 10 najlepszych aplikacji do nagrywania ekranu na iPhone:

 1. ScreenRec – prosty interfejs, nagrywanie w wysokiej jakości, wiele dodatkowych funkcji.
 2. Reflector 3 – świetna jakość nagrań, możliwość streamowania na YouTube lub Facebooka.
 3. Apowersoft iPhone/iPad Recorder – nagrywanie z kamery i mikrofonu, dodawanie annotacji na wideo.
 4. AirShou – lekka aplikacja, nagrywanie długich nagrań, brak limitu czasu.
 5. Loom – łatwe udostępnianie nagrań, dużo filtrów i naklejek.
 6. Record It – proste UI, możliwość transmisji na żywo.
 7. DU Recorder – wiele opcji edycji i konfiguracji nagrań.
 8. Screenflow – edycja i eksport nagrań w wysokiej jakości 4K.
 9. Replay – nagrywanie zewnętrznego dźwięku z mikrofonu.
 10. Ezvid – nagrywanie kamery i mikrofonu równocześnie z ekranem.

Z tych aplikacji szczególnie polecam ScreenRec za prostotę obsługi i rozbudowane funkcje. Aby ją zainstalować, wystarczy otworzyć App Store, wyszukać ScreenRec i zainstalować aplikację na swoim urządzeniu.

Po otwarciu widać prosty interfejs z jednym dużym czerwonym przyciskiem do rozpoczynania nagrywania. Można wybrać jakość wideo (720p, 1080p, 4K), liczbę klatek na sekundę, włączyć mikrofon i kamerę. Po zakończeniu nagrania mamy podgląd materiału z możliwością udostępnienia na mediach społecznościowych lub YouTube. Gorąco polecam ScreenRec!

Porady i triki do nagrywania ekranu na iPhone

Aby nagrywać swój ekran jak profesjonalista, przyda się kilka trików i porad. Zapamiętajcie te wskazówki, a Wasze filmy będą znakomite!

 • Nagrywaj w najwyższej możliwej jakości – lepiej mieć za dużo szczegółów niż zbyt mało. Wybierz ustawienie 4K, jeśli twój iPhone obsługuje tę rozdzielczość.
 • Zadbaj o poprawne oświetlenie pomieszczenia i ekranu telefonu. Unikaj odbić i błysków, które pogarszają jakość obrazu. Dodatkowe źródło światła może się przydać.
 • Trzymaj telefon stabilnie lub użyj statywu – unikniesz rozmazanych ujęć. Nagrywając z ręki łatwo o drgania i niezamierzone ruchy kamery.
 • Nagrywaj z zewnętrznym mikrofonem dla lepszej jakości dźwięku. Mikrofon w samym iPhone nie zapewnia studiowej jakości.
 • Dodawaj animacje, napisy i efekty już w trakcie nagrywania lub później w fazie edycji. Znaczniki i objaśnienia pomogą widzom zrozumieć nagranie.
 • Przytnij i wyedytuj nagranie przed udostępnieniem, aby pozbyć się niepotrzebnych fragmentów. Obcinając początki i końcówki filmu zmniejszysz jego objętość.
 • Udostępniaj filmy w wysokiej rozdzielczości – zadbaj o jakość również przy kompresji. Nie zapomnij o odpowiednich ustawieniach eksportu.
Czytaj też:  Jak ustawić piosenkę na dzwonek w iPhone

Stosując się do tych porad, z pewnością stworzycie świetne nagrania ekranu swojego iPhone’a! Miłego eksperymentowania!

Nagrywanie tego, co dzieje się na ekranie iPhone’a jest naprawdę proste i nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności. Wbudowana funkcja Control Center w zupełności wystarczy dla większości zastosowań amatorskich. Jednak dedykowane aplikacje z App Store dają jeszcze więcej możliwości i pozwalają uzyskać wyższą jakość nagrań. Pozwalają też na dodatkowe funkcje, jak transmisja na żywo czy nagrywanie z mikrofonu i kamery jednocześnie. Najważniejsze porady to nagrywanie w jak najwyższej dostępnej rozdzielczości, unikanie drgań i stabilizowanie telefonu, poprawianie oświetlenia i dźwięku. Koniecznie przytnij i wyedytuj film przed udostępnieniem.