Jak nagrać ekran w Androidzie?

Jak nagrać ekran w Androidzie?

Coraz więcej osób sięga po telefony z systemem Android przy wykonywaniu różnych zadań. Nic więc dziwnego, że czasem zachodzi potrzeba zarejestrowania tego, co dzieje się na ekranie naszego smartfona. Poniższy poradnik wyjaśnia jak nagrać ekran telefonu z Androidem na kilka sposobów – przy użyciu wbudowanych narzędzi systemowych lub dodatkowych aplikacji.

Po co w ogóle nagrywać ekran telefonu? Motywacji może być wiele. Być może chcesz nagrać proces instalacji jakiejś aplikacji i później wykorzystać to jako instruktaż? A może pracujesz nad projektem na telefonie i chcesz zaprezentować postępy szefowi? Albo po prostu natknąłeś się w grze na ciekawy bug i postanowiłeś nagrać ten moment? Bez względu na powód, nagrywanie ekranu smartfonu z systemem Android jest dość proste.

Jak nagrać ekran Android: wbudowane opcje nagrywania ekranu

W zależności od wersji systemu Android, producenci telefonów implementują różne sposoby rejestrowania obrazu z ekranu. Jednak w większości nowych urządzeń znajdziemy różne sposoby rejestrowania obrazu z ekranu. Jednak w większości nowych urządzeń znajdziemy opcję uruchomienia nagrywania poprzez przytrzymanie palca na ikonce nagrywania ekranu wysuwanym menu.

Po kliknięciu na tę ikonę, telefon zacznie natychmiastowo rejestrować wszystko co dzieje się na wyświetlaczu. Jeśli nie przytrzymamy palca na ikonce przez dłuższą chwilę, nagrywanie potrwa tylko kilka sekund. Rozpoczęcie i zakończenie takiego krótkiego nagrania jest sygnalizowane charakterystycznym dźwiękiem migawki aparatu.

Domyślnie filmy z nagraniem ekranu smartfona z Androidem lądują w folderze Screenrecords w pamięci telefonu. Możemy je później odtwarzać jak zwykłe klipy wideo. Ustawienia wbudowanego rejestratora ekranu są dosyć ubogie, ale w większości przypadków wystarczające do amatorskiego użytku.

Zewnętrzne aplikacje do nagrywania ekranu

Oprócz wbudowanej opcji, istnieje wiele bezpłatnych i płatnych aplikacji do nagrywania ekranu w Androidzie. Pozwalają one na bardziej zaawansowane ustawienia i dodatkowe funkcje. Najpopularniejsze to m.in.:

  • AZ Screen Recorder – darmowa aplikacja oferująca nagrywanie w wysokiej jakości, możliwość streamowania na żywo, edycję i konwersję nagrań. Wady to dość agresywne reklamy.
  • Mobizen – kolejna darmowa aplikacja, która oprócz nagrywania ekranu pozwala też na streamowanie rozgrywki z gier. Niestety bywa dość zasobożerna.
  • ADV Screen Recorder – bardzo rozbudowana aplikacja z obszernymi opcjami dostosowywania ustawień nagrywania i eksportu wideo. Jest darmowa, ale zawiera reklamy.

W praktyce wszystkie popularne aplikacje do nagrywania radzą sobie bardzo dobrze. Różnice sprowadzają się głównie do ilości dodatkowych funkcji, wyglądu interfejsu i obecności reklam.

Jak nagrać ekran z dźwiękiem z mikrofonu lub głośnika?

Zarówno wbudowana opcja, jak i zewnętrzne aplikacje do nagrywania ekranu pozwalają na rejestrowanie dźwięku podczas capturingu obrazu. Możemy nagrać zarówno odgłosy aplikacji czy gier na telefonie, jak i nasz głos lub otoczenie rejestrowane przez mikrofon.

Wbudowany rejestrator ekranu Android nagra dźwięk systemowy i mikrofonu domyślnie. Natomiast w ustawieniach aplikacji zazwyczaj trzeba ręcznie włączyć opcję nagrywania audio. Warto też sprawdzić, czy mamy włączone odpowiednie uprawnienia do korzystania z mikrofonu dla danej aplikacji.

Niekiedy lepiej jest wyłączyć rejestrowanie dźwięku, np. gdy nagrywamy ekran jedynie w celach prezentacyjnych lub by zmniejszyć rozmiar gotowego pliku wideo. Podczas nagrywania wrażliwych rozmów też lepiej zrezygnować z audio, by zachować prywatność.

Jak nagrać tylko określoną aplikację lub grę?

Wbudowany rejestrator ekranu Android działa tak, jakby „widział” cały wyświetlacz smartfona naraz. Wszystkie powiadomienia, przełączenia między aplikacjami – wszystko trafia na nagranie. Natomiast wiele zewnętrznych programów pozwala na ustawienie nagrywania tylko w obrębie konkretnych aptek lub gier. Wystarczy uruchomić wybraną grę czy aplikację, a następnie włączyć capturera obrazu w trybie „Tylko bieżąca aplikacja”. Niektóre programy nagrywające potrafią nawet wykryć uruchomioną grę i same przełączyć się w tryb rejestracji tylko jej obrazu.

Co jednak zrobić gdy chcemy nagrać zablokowaną lub wbudowaną aplikację systemową? W takim przypadku jedynym rozwiązaniem jest użycie wbudowanego, „nieselektywnego” rejestratora ekranu Androida.

Jakość i rozmiar nagrań ekranu smartfonu

Na jakość i rozmiar gotowego pliku z nagraniem wpływ ma kilka czynników. Przede wszystkim rozdzielczość wyświetlacza telefonu – im wyższa, tym potencjalnie cięższy plik.

Kolejna kwestia to ustawienia kodeka i ilości klatek na sekundę w rejestratorze. Zazwyczaj 30 FPS w zupełności wystarczy, chyba że zależy nam na płynności obrazu w szybkich grach czy sporcie. Możemy też zmniejszyć wagę gotowego pliku kosztem jakości, zmniejszając bitrate nagrania nawet do kilku Mb/s. Trzeba jednak uważać by nie przesadzić, gdyż nagranie może stać się ziarniste lub rozpikselowane. Niektóre aplikacje pozwalają na zmianę kodeka z domyślnego H.264 na efektywniejszy, lekkowagowy HEVC. Jeszcze inne capturery oferują kompresję nagrania w locie lub po zakończeniu.

Gdzie znaleźć nagrania i jak je udostępnić?

Zarejestrowane filmy z ekranu smartfonu trafiają zazwyczaj do folderu zrzutów ekranu lub nagrane wideo w pamięci telefonu. Skąd możemy je odtworzyć jak zwykłe klipy, edytować lub udostępnić dalej.

Najprostszym sposobem na wysłanie nagrania znajomym jest skorzystanie z Bluetooth lub przesłanie pliku przez popularny komunikator. Oczywiście możemy też wyeksportować klipy do chmury lub na komputer i rozsyłać linki do nich.

Jak widać, możliwości capturingu obrazu z ekranu Androida za pomocą wbudowanych i zewnętrznych narzędzi jest całkiem sporo. Dodatkowe aplikacje zapewniają nieco więcej funkcji, ale wbudowana opcja też całkiem nieźle spełnia swoje zadanie. Najważniejsze, że proces konfiguracji i rozpoczęcia nagrywania jest naprawdę prosty. Wystarczy tylko pamiętać o kilku kwestiach, jak chociażby uprawnieniach dla danej aplikacji czy wyborze odpowiednich ustawień jakości i kodeka. Zarejestrowane filmy możemy następnie edytować, oglądać na wielu urządzeniach, a nawet udostępniać w sieci. Z pewnością ta funkcja smartfonów z Androidem przyda się niejednokrotnie!