Co to jest spam w telefonie?

Co to jest spam w telefonie

Istnieje kilka głównych rodzajów spamu telefonicznego:

Niechciane SMS-y reklamowe

To chyba najbardziej irytująca forma spamu. Codziennie otrzymujemy dziesiątki wiadomości z ofertami pożyczek, suplementów na odchudzanie lub inwestycji. Często są to wyrafinowane oszustwa mające nakłonić nas do zainstalowania złośliwego oprogramowania lub ujawnienia danych karty kredytowej. Niektóre SMS-y zawierają linki do fałszywych stron banków, aby wyłudzić login i hasło do naszego konta.

Rozmowy telefoniczne z nagraniami reklamowymi

Kolejny rodzaj spamu to niechciane połączenia głosowe z automatyczną wiadomością reklamową. Są one szczególnie denerwujące, gdy dzwoni do nas ktoś o niestosownej porze np. w nocy lub wcześnie rano. Często po odebraniu okazuje się, że słyszymy jedynie odtwarzane z płyty nagranie zachęcające do zakupu czegoś.

Fałszywe powiadomienia o wygranej lub wirusie

Oszuści wysyłają SMS-y lub MMS-y z informacją o rzekomej wygranej w konkursie lub zainfekowaniu naszego telefonu wirusem. Mają one na celu skłonienie nas do zadzwaniania na podany numer (o wysokiej opłacie) lub kliknięcia w link, który instaluje złośliwe oprogramowanie. Często są napisane niegramatycznie i zawierają błędy, ale niestety nadal wiele osób daje się na nie nabrać.

Spam w komunikatorach internetowych

Jeszcze jednym kanałem, przez który spam trafia do naszych telefonów są popularne komunikatory internetowe takie jak Messenger, WhatsApp czy Viber. W wiadomościach od nieznanych osób pojawiają się tam podobne treści co w SMS-ach – fałszywe inwestycje, randkowe ogłoszenia, a nawet próby wyłudzenia intymnych zdjęć od ofiar. Niektórzy użytkownicy skarżą się, że dostają nawet kilkadziesiąt takich wiadomości dziennie.

Skutki otrzymywania spamu

Bycie nękanym spamem telefonicznym ma wiele negatywnych konsekwencji:

Irytacja i frustracja użytkowników

Po prostu wkurza nas to, że ktoś zawraca nam głowę niechcianymi reklamami i próbami oszustwa. Tracimy czas na ich przeglądanie i kasowanie. Niektórzy ignorują nieznane numery, przez co przegapiają ważne połączenia. Spam powoduje znaczny dyskomfort.

Marnotrawienie czasu na przeglądanie i kasowanie niechcianych wiadomości

Ogromna ilość spamu sprawia, że musimy poświęcać czas na ich usuwanie ze skrzynki SMS, czyszczenie historii połączeń itd. Zamiast tego wolelibyśmy wykorzystać ten czas na coś pożytecznego.

Ryzyko pobrania złośliwego oprogramowania klikając w link w spammie

Niektóre SMS-y lub MMS-y zawierają linki do stron, które próbują zainfekować nasz telefon złośliwym oprogramowaniem. Może ono np. podsłuchiwać rozmowy, kraść nasze dane lub dodać telefon do sieci botnet. Klikanie w linki ze spamu jest bardzo ryzykowne.

Wyłudzenie pieniędzy lub danych osobowych

Część spamu ma na celu bezpośrednie oszustwo – wyłudzenie pieniędzy lub poufnych informacji od ofiary. Dzieje się tak w przypadku fałszywych informacji o wygranej czy zainfekowaniu telefonu. Dlatego nie wolno dać się nabrać na takie wiadomości.

Zakłócenie prywatności użytkowników

Masowe reklamy telefoniczne są po prostu natarczywe i naruszają naszą prywatność. Nie chcemy, aby obcy ludzie wysyłali nam niechciane informacje bez naszej zgody. To frustrujące uczucie bycia nękanym.

Spadek wydajności baterii

Odbieranie setek SMS-ów i połączeń dziennie powoduje szybsze rozładowywanie się baterii w telefonie. Ponadto przeglądanie i kasowanie tych niechcianych wiadomości też generuje dodatkowe zużycie energii.

Jak działają spammerzy?

Nieuczciwi spammerzy mają różne metody działania. Oto kilka z nich:

 • Zbieranie numerów telefonów z publicznych serwisów, wycieków danych itp. Następnie tworzą one ogromne bazy numerów do masowego spamowania.
 • Wysyłanie masowych SMS-ów lub prowadzenie automatycznych połączeń głosowych z baz numerów. Wykorzystują do tego specjalne programy i usługi.
 • Ukrywanie lub podmiana numeru nadawcy, aby nie dało się do nich zadzwonić. Dzięki temu trudno ich zidentyfikować.
 • Stosowanie skomplikowanych schematów, aby ominąć programy antyspamowe i wykrycie przez operatorów. Często zmieniają numery lub wiadomości.
 • Oferowanie atrakcyjnych, ale fałszywych nagród, aby zachęcić ofiarę do podania danych lub zainstalowania oprogramowania.
 • Wykorzystywanie botnetów – sieci zainfekowanych urządzeń do rozsyłania spamu. Dzięki temu ukrywają prawdziwe źródło wiadomości.
 • Wynajmowanie usług operatorów telekomunikacyjnych w krajach, gdzie słabo egzekwuje się prawo antyspamowe. Umożliwia to tanie wysyłanie milionów SMS-ów.
 • Stosowanie sztucznej inteligencji do automatycznego generowania treści spamu, które brzmią jak prawdziwe wiadomości. Utrudnia to ich wykrycie.
 • Rejestrowanie wielu numerów i kart SIM, aby po zablokowaniu jednego numeru kontynuować działanie z innego.
 • Wykorzystywanie luk w oprogramowaniu operatorów lub telefonów do rozsyłania spamu bez opłat i bez śladu.

Jak skutecznie chronić się przed spamem w telefonie?

Oto sprawdzone metody walki z tym zjawiskiem:

 • Instalowanie specjalnych aplikacji antyspamowych, które filtrują niechciane połączenia i wiadomości. Warto sprawdzić opinie użytkowników, aby wybrać najskuteczniejszą.
 • Blokowanie nieznanych numerów w ustawieniach telefonu. Pozwoli to zatrzymać większość niechcianych połączeń.
 • Wyłączenie funkcji Wi-Fi i Bluetooth, gdy z nich nie korzystamy. Chroni to przed hakerami wysyłającymi spam przez te kanały.
 • Ustawienie telefonu w tryb samolotowy w nocy lub gdy nie chcemy być niepokojeni. Wycisza to połączenia i wiadomości.
 • Regularna zmiana i niepodawanie nikomu kodu PIN karty SIM. Chroni to przed kradzieżą naszego numeru.
 • Nieinstalowanie podejrzanych aplikacji, które mogą zawierać oprogramowanie spamerskie. Lepiej pobierać programy ze sprawdzonych sklepów.
 • Szybkie zgłaszanie niechcianych połączeń i SMS-ów do operatora sieci. Im szybciej zareagujemy, tym skuteczniej mogą zablokować danego spamera.
 • Zachowanie ostrożności przy podawaniu numeru telefonu w niepewnych miejscach. Im mniej danych o nas w Internecie, tym trudniej nas zspamować.

Dzięki tym metodom możemy znacznie zmniejszyć ilość docierającego do nas spamu telefonicznego i lepiej chronić prywatność. Warto poświęcić chwilę na wdrożenie tych rozwiązań!

Spam telefoniczny, choć dokuczliwy, nie jest nie do pokonania. Stosując opisane powyżej zasady, każdy może ustrzec się przed większością niechcianych reklam i oszustw trafiających na nasze smartfony. Kluczowe jest zachowanie rozsądku i ostrożności przy korzystaniu z telefonu. Nie klikajmy w podejrzane linki, ignorujmy nieznane numery i regularnie zmieniajmy kody PIN. W ten sposób możemy zminimalizować skutki działania spammerów i lepiej chronić swoją prywatność w dobie masowej komunikacji mobilnej.