Posiadanie najnowszego oprogramowania w telefonie to podstawa. Regularne aktualizacje nie tylko dodają nowe funkcje i poprawiają wydajność urządzenia, ale przede wszystkim łatają luki w zabezpieczeniach i błędy mogące narazić prywatność użytkownika. Jak jednak zadbać o to, by telefon Samsung zawsze działał na najświeższym systemie? Oto kompletny poradnik.
- 1 Najnowsze aktualizacje Samsunga
- 2 Harmonogram aktualizacji Samsunga
- 3 Wsparcie dla starszych modeli
- 4 Samsung: aktualizacja Android 12
- 5 Samsung: aktualizacja Android 13
- 6 Samsung: aktualizacja Android 14
- 7 Ile trwa aktualizacja oprogramowania Samsung
- 8 Jak zaktualizacować oprogramowanie w telefonach Samsung?
- 9 Problemy po aktualizacji i jak je rozwiązać
Najnowsze aktualizacje Samsunga
W ostatnich miesiącach Samsung intensywnie pracował nad udostępnieniem najnowszych wersji systemu Android oraz autorskiej nakładki One UI dla swoich flagowych telefonów. Oto kilka przykładów:
- Galaxy S22, S22+ i S22 Ultra – jako pierwsze otrzymały Androida 13 i One UI 5.0, które dodają m.in. rozbudowane opcje personalizacji, lepszą optymalizację baterii i szereg poprawek prywatności. Aktualizacja wprowadziła także liczne usprawnienia aparatu.
- Galaxy Z Fold 4 i Galaxy Z Flip 4 – składane smartfony Samsunga zadebiutowały już z Androidem 13 i One UI 5.0 na pokładzie. Pozwoliło to wyeliminować typowe „choroby wieku dziecięcego”.
- Galaxy S21, S21+ i S21 Ultra – w styczniu 2022 roku otrzymały dużą aktualizację do Androida 12 i One UI 4.0. Przyniosła ona znaczący skok wydajności i czasu pracy baterii.
Jak widać, Samsung stara się jak najszybciej udostępniać nowe wersje systemu na swoje flagowe urządzenia. Różnica w stosunku do innych producentów smartfonów z Androidem jest ogromna. Nieinwazyjne aktualizacje pojawiają się już kilka tygodni po premierze nowego Androida.
Harmonogram aktualizacji Samsunga
Koreański producent przedstawia szczegółowe plany wsparcia swoich smartfonów. Dzięki temu wiemy dokładnie jak długo dany model będzie otrzymywał kolejne wersje systemu. Oto podstawowe zasady:
- Flagowce z serii Galaxy S otrzymują trzy duże aktualizacje systemu Android. Oznacza to, że np. Galaxy S22 będzie uaktualniany do Androida 16. To rekordowy okres wsparcia wśród producentów smartfonów z Androidem.
- Modele z serii Galaxy A otrzymują dwa duże uaktualnienia systemu. Również to świetny wynik, zważywszy że są to średniaki.
- Najtańsze modele (Galaxy M i Galaxy F) oraz urządzenia innych marek Samsunga (np. Galaxy J) zwykle dostają tylko jedną dużą aktualizację Androida. Tu Samsung mógłby się bardziej postarać.
Oprócz tego, wszystkie telefony Samsunga przez kilka lat od premiery otrzymują comiesięczne poprawki bezpieczeństwa. Regularnie trafiają na nie także aktualizacje aplikacji systemowych i nakładki One UI.
Wsparcie dla starszych modeli
Co w przypadku posiadania 2-3 letniego flagowca Samsunga? Czy można liczyć, że nadal będzie otrzymywał nowe funkcje? Na szczęście polityka koreańskiego producenta jest pod tym względem wzorowa.
Przykładowo, Galaxy S10 z początku 2019 roku został już zaktualizowany do Androida 13 i One UI 5.0. Samsung niemal zawsze udostępnia nowe systemy także na poprzednią generację swoich flagowców. Oczywiście po 2-3 latach od premiery nie można oczekiwać już tak szybkiego wsparcia jak w przypadku najnowszych modeli. Niemniej Galaxy S10 nadal pozostaje bardzo solidnym i bezpiecznym telefonem.
Podobnie wygląda sytuacja w przypadku średniaków Samsunga. Na przykład Galaxy A51 i A71 z 2020 roku otrzymały Androida 12 wraz z One UI 4.1. Aktualizacja na kolejną wersję systemu Android 13 jest już potwierdzona. Wynika z tego jasno, że Samsung nie porzuca klientów i dba o starsze modele.
Samsung: aktualizacja Android 12
Aktualizacja do Androida 12 dla smartfonów Samsunga rozpoczęła się pod koniec 2021 roku. Jako pierwsze, bo już w listopadzie, oprogramowanie otrzymały modele z serii Galaxy S21. W kolejnych tygodniach i miesiącach Android 12 trafił także na inne flagowce Samsunga z 2021 i 2020 roku, w tym modele Galaxy S20, Galaxy Note 20, Galaxy Z Fold3 czy Galaxy Z Flip3.
Android 12 na urządzeniach Samsunga to nie tylko zmiana numeru wersji systemu. To także spora aktualizacja nakładki producenta One UI 4.0, która przynosi wiele nowości, m.in. bardziej intuicyjne menu, widgety o zmiennym rozmiarze, tryb jednej ręki oraz szereg poprawek wydajności i bezpieczeństwa. Po aktualizacji użytkownicy donosili o płynniejszym działaniu interfejsu i systemu.
Aktualizacja do Androida 12 i One UI 4.0 wnosi również nowe, rozbudowane opcje personalizacji. Można dostosować kolory ikon i menu do tapety, a także skorzystać z szerszego wyboru motywów. Poprawiono także możliwości udostępniania plików i zawartości pomiędzy urządzeniami Samsunga.
Samsung: aktualizacja Android 13
Kolejna duża aktualizacja Androida, oznaczona numerem 13, zaczęła trafiać na smartfony Samsunga od sierpnia 2022 roku. Podobnie jak poprzednio, najpierw otrzymały ją najnowsze flagowce, czyli modele z serii Galaxy S22.
Android 13 to przede wszystkim udoskonalenia w zakresie personalizacji interfejsu, zarządzania prywatnością oraz możliwości multitaskingu. Wraz z AOSP 13, na telefonach Samsung pojawiła się też najnowsza nakłada One UI 5.0. Dodaje ona m.in. rozbudowane, motywowe tarcze, widgety w nowym stylu, a także poprawia stabilność systemu i zarządzanie powiadomieniami.
Aktualizacja do Android 13 i One UI 5.0 ma na celu dostarczyć jeszcze lepszego smartfona, jeśli chodzi o personalizację, wydajność i możliwości fotograficzne. Wprowadza też kilka przydatnych poprawek bezpieczeństwa.
Samsung: aktualizacja Android 14
Google dopiero opracowuje system Android 14. Jego premiera dla smartfonów innych producentów niż Google spodziewana jest na przełomie 2023 i 2024 roku. Tradycyjnie jednak już wcześniej oprogramowanie to powinno trafić na flagowce Samsunga.
Android 14 skupiać ma się na aspektach związanych ze sztuczną inteligencją. Można się więc spodziewać lepszej personalizacji systemu, automatyzacji niektórych zadań oraz usprawnień w tłumaczeniu na żywo czy transkrypcji mowy na tekst. Galaxy S23 mogą być pierwszymi telefonami Samsunga z AOSP 14.
Funkcje te wykorzystują możliwości sztucznej inteligencji i mają ułatwić obsługę telefonu oraz korzystanie z jego możliwości. Android 14 ma też poprawić integrację urządzeń Smart Home z telefonem i usprawnić zarządzanie smart domem.
Ile trwa aktualizacja oprogramowania Samsung
Czas aktualizacji smartfona Samsunga zależy od kilku czynników:
- modelu telefonu – im nowszy i wyżej pozycjonowany, tym szybciej dostaje aktualizacje
- wielkości pobieranego pakietu – np. Android 12 waży ok 2 GB, co przy wolnym Wi-Fi może wydłużyć czas pobierania
- szybkości procesora i ilości pamięci – im lepsza specyfikacja, tym szybsza instalacja
Przeciętnie, pobieranie i instalacja dużej aktualizacji systemu na flagowym Samsungu zajmuje około 1-1,5 godziny. Na słabszych modelach może to jednak potrwać nawet 2-3 godziny. Warto też pamiętać, że po zainstalowaniu nowego systemu, telefon może przez kilka dni pracować nieco wolniej, dopóki nie zostaną zoptymalizowane wszystkie procesy.
Jak zaktualizacować oprogramowanie w telefonach Samsung?
Aby cieszyć się zawsze najnowszym oprogramowaniem na telefonie Samsunga, warto regularnie sprawdzać dostępność aktualizacji. Najlepiej robić to raz na kilka tygodni. W tym celu:
- Przejdź do Ustawień, a tam do sekcji Aktualizacja oprogramowania.
- Dotknij opcji Pobierz i zainstaluj. Telefon sprawdzi dostępność aktualizacji.
- Jeśli dostępna jest nowa wersja oprogramowania, dotknij opcji Pobierz i instaluj.
- Dobrym pomysłem jest uprzednie podłączenie telefonu do ładowarki i upewnienie się, że masz dobre Wi-Fi. Usprawni to pobieranie dużych pakietów aktualizacyjnych.
- Poczekaj, aż pobierze się najnowszy firmware. Na Galaxy S22 potrafi ważyć nawet 1-2 GB.
- Po pobraniu oprogramowania dotknij Zainstaluj i uruchom ponownie urządzenie, aby zakończyć aktualizację.
- Cały proces jest bezpieczny i nie powinien naruszyć twoich danych na telefonie. Mimo to, dobrze jest wcześniej wykonać kopię zapasową najważniejszych plików.
Problemy po aktualizacji i jak je rozwiązać
Aktualizacje oprogramowania zazwyczaj przebiegają bezproblemowo. Zdarza się jednak, że po ich instalacji występują pewne usterki. Oto najczęstsze z nich i sposoby ich rozwiązania w przypadku telefonów Samsunga:
- Spadek czasu pracy baterii – czasem nowe oprogramowanie nieco obciąża akumulator. Warto dać mu kilka dni na „dotarcie się”, aby ocenić faktyczny wpływ aktualizacji na czas pracy baterii. Można też skorzystać z opcji optymalizacji baterii dostępnych w ustawieniach.
- Problemy z działaniem aplikacji – można spróbować wyczyścić dane i pamięć podręczną aplikacji, które działają niestabilnie. Ewentualnie odinstalować i ponownie zainstalować aplikację.
- Powolne działanie telefonu – jeśli telefon wyraźnie zwolnił, pomóc może restart urządzenia lub przywrócenie go do ustawień fabrycznych po aktualizacji i ponowna konfiguracja.
- Błędy łączności, np. z Wi-Fi – warto sprawdzić, czy aktualizacja nie zmieniła przypadkiem ustawień połączeń. Może to wymagać ponownego wprowadzenia hasła Wi-Fi lub wyłączenia i włączenia anteny.
W przypadku dalszych problemów, dobrą opcją jest kontakt z pomocą techniczną Samsunga. Konsultanci zazwyczaj są w stanie zdalnie zdiagnozować problem i podsunąć rozwiązanie.
Regularne aktualizacje systemu i oprogramowania to podstawa bezpieczeństwa i komfortu użytkowania telefonu Samsunga. Na szczęście koreański producent oferuje wzorowe wsparcie swoich smartfonów – zarówno tych najnowszych, jak i modeli sprzed kilku lat. Dzięki temu telefony Samsunga pozostają długo aktualne i otrzymują najnowsze funkcje. Jedynie co jakiś czas trzeba pamiętać o instalacji udostępnianych przez producenta uaktualnień. W razie problemów warto skorzystać z poradników lub pomocy technicznej. Z pewnością pozwoli to rozwiązać większość typowych usterek po aktualizacjach.
Samsung stanowi obecnie wzór dobrego wsparcia starszych urządzeń i terminowego dostarczania nowych wersji systemu operacyjnego Android. Dzięki temu możemy bez obaw kupować telefony tego producenta – o ich aktualność przez lata będzie dobrze zadbać sam Samsung.