31 stycznia Google prezentuje rewolucyjne funkcje: Circle to Search i multisearch z AI na urządzeniach Android

31 stycznia Google prezentuje rewolucyjne funkcje: Circle to Search i multisearch z AI na urządzeniach Android

31 stycznia 2024 roku Google zaprezentije dwie duże aktualizacje wyszukiwarki, które mają ułatwić szukanie informacji w sposób bardziej naturalny i intuicyjny. Firma wprowadza funkcje „Circle to Search” oraz ulepszone wyszukiwanie multimodalne z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

Jak zaznaczył Sundar Pichai, dyrektor generalny Google, nowości te przybliżają firmę do wizji przyszłości, w której będzie można szukać na wiele sposobów, wszędzie gdzie się znajdujemy.

Circle to Search – szukaj poprzez zaznaczanie

Pierwszą nowością jest Circle to Search, czyli możliwość wyszukiwania poprzez zaznaczanie interesujących fragmentów na ekranie smartfona z Androidem. Użytkownik może zakreślić kołem, podkreślić lub po prostu stuknąć w wybrany fragment tekstu, zdjęcia lub filmu. Następnie algorytmy Google zinterpretują zaznaczenie i wyświetlą powiązane wyniki bezpośrednio na ekranie, bez konieczności przełączania się do przeglądarki.

Jak podkreśla Google, często zdarza się, że podczas przeglądania mediów społecznościowych, oglądania filmiku lub pisania wiadomości, natrafiamy na coś interesującego i chcemy o tym poszukać więcej informacji. Do tej pory oznaczało to przerwanie aktualnej czynności i otwarcie przeglądarki. Teraz wystarczy zaznaczyć palcem interesujący fragment i od razu wyświetlą się trafne wyniki.

Co istotne, reklamy w Circle to Search będą wyświetlane w wydzielonych sekcjach, aby nie rozpraszać uwagi użytkownika. Funkcja ta trafi na wybrane smartfony z Androidem od 31 stycznia, na początek na Pixel 8, Pixel 8 Pro oraz Samsung Galaxy S24.

Ulepszone wyszukiwanie multimodalne z AI

Drugą nowością jest rozwinięcie ubiegłorocznej funkcji multisearch, która umożliwiała wyszukiwanie na podstawie zdjęcia i tekstu. Teraz, dzięki postępom w dziedzinie sztucznej inteligencji, multisearch zyskuje dodatkowe możliwości.

Po wycelowaniu aparatu w obiekt i zadaniu pytania, użytkownik otrzyma nie tylko podobne graficznie wyniki, ale także dodatkowe informacje wygenerowane przez AI. Pozwoli to zadawać bardziej złożone i precyzyjne pytania na podstawie tego, co widać na zdjęciu lub ekranie.

Czytaj też:  Nowe przecieki o Google Pixelu 8 potwierdzają funkcje AI w aparacie i ofertę zamówień przedpremierowych

Jak tłumaczy Google, można np. natknąć się na nieznaną grę planszową na yard sale. Zamiast szukać instrukcji po omacku, wystarczy zrobić zdjęcie gry, zadać pytanie „Jak się w to gra?” i AI dostarczy przegląd najważniejszych informacji – jak nazywa się gra, jakie są zasady itp.

Generowane przez AI podsumowania w wynikach multisearch zostały uruchomione dziś w języku angielskim w USA. Wystarczy skorzystać z ikony aparatu w aplikacji Google na Androidzie i iOS.

Jak podkreśla Google, aktualizacje te to dopiero początek możliwości, jakie daje wykorzystanie AI w wyszukiwaniu. Firma zaprasza do testowania kolejnych funkcji w ramach Search Labs i obiecuje stopniowo wprowadzać je do powszechnego użytku.

Nowości takie jak Circle to Search i ulepszone multisearch z pewnością ułatwią milionom użytkownikom codzienne wyszukiwanie informacji. Zakreślenie palcem interesującego fragmentu albo zrobienie zdjęcia i zadanie pytania to bardzo intuicyjne gesty, które oszczędzają czas i pozwalają skupić się na aktualnie wykonywanym zadaniu. Google konsekwentnie zmierza do urzeczywistnienia wizji wyszukiwarki, która rozumie ludzkie intencje bez wysiłku. Jak stwierdził Pichai, celem jest umożliwienie szukania na wiele sposobów, wszędzie gdzie jesteśmy. Cóż, wygląda na to, że jesteśmy coraz bliżej tego ideału.